Kral Çıplak! Uyarı: Yaşasın bu yazı çıplaklık içermektedir.

Avrupa’nın yenilikçi, kozmopolit, özgür, uyumlu, zarif ve ‘rahat’ kenti Londra, 8 Haziran’da bulvarlarını kaplayacak binlerce çıplak bisikletçi ile bir kez daha dünyayı selamlamaya hazırlanıyor. Hem de çırılçıplak.

Yazıda özgün adı ile anmak istediğim, ‘World Naked Bike Ride’ (WNBR), (Dünya Çıplak Bisiklet Turu) 2004’te, tarihin en büyük çıplak etkinliği olarak, bisiklet kullanmaya teşvik amacıyla dünya çapında birkaç noktada başladı. Etkinliğe katılma nedenleri, katılımcıların fiziksel görünüşleri kadar çok çeşitli olmakla beraber, bazıları petrole bağımlı dünya ekonomisi ve motorlu taşıt kullanma kültürüne, diğerleri ise bisiklet kullananların bu kargaşa içindeki savunmasız konumlarına dikkat çekmek için pedal çeviriyorlar. Ama ortak payda bu gidişata bir “Dur!” demek.

Yapılan araştırmalara göre, gerekeni şimdi yapmazsak, gelecek 50 yıl içinde milyonlarca hayvan ve bitki türünün yok olacağı gerçeği ile yüz yüzeyiz. Rakamlar ne kadar yorucu detaylar olsalar da, ilgili istatistikleri az da olsa paylaşmamak, okuyucuya saygısızlık olur. Birleşmiş Milletler (UN),
‘3. Küresel Biyolojik Çeşitlilik’ raporunda, bu konuya geniş bir yer ayırdı. 1970 ile 2006 yılları arasında, yabani omurgalı türlerin nüfusunun üçte bir oranında düştüğünü görüyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları tarafından yürütülen araştırmalarda, binlerce örnek türden oluşturulan grupların tamamına yakını, yok olma tehlikesi altında. Amfibiler ve mercan resifleri durumdan en çok etkilenen çeşitler olarak öne çıkıyor. Araştırma için seçilen omurgalı, omurgasız türler ve bitki grupları, %55’e varan ürkütücü oranlarda tükenmeye başladı. Bunlar arasındaki en savunmasız türler, kuşkusuz, gıda ve ilaç sektöründe kullanılan memeliler ve kuşlar. Bu duruma neden olan en büyük faktör, iklim değişikliği olarak öne çıkıyor. Meydana gelen hasarı düzeltebilmemiz için ise yüzbinlerce yıla ihtiyacımız var.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı yöneticilerinden Achim Steiner, bu raporda, durumun önemini şu sözlerle vurguluyor: “2010, Birleşmiş Milletler Biyo-çeşitlilik Yılı’ydı. Hükümetlerin, insanlık ve eko sistemler üzerine yoğunlaşmaları ve bu yok oluşu azaltma girişiminde bulunmaları bekleniyordu, fakat bu olmadı. Şimdi ise bu yöneticilerin, iş dünyasının, toplum ve bireylerin birlikte hareket etmesi ve bu duruma acilen ve kalıcı çözümler üretmesi gerekiyor.”

Çözümün bir parçası olmaya, soruna dikkat çekerek başlayabileceğimize göre, bu uğurda çırılçıplak soyunmak, üstüne de bisiklet ile kentin sokaklarında bu şekilde turlamak, çok iyi bir yöntem olarak gözüküyor. Kaldı ki canlılar dünyasının, sadece soyunun tükenmesi değil; ölüm, savaş, açlık, işsizlik, nüfus artışı ve küresel ısınma gibi sayısız sorunla da iç içe olduğunu düşünürsek, tabuları yıkmak için daha iyi bir sebep olamaz.

WNBN, pek çok farklı grup tarafından desteklenip, düzenleniyor. Avustralya’da Critical Mass Sydney, Future Energy, Brazilya’da Bicicletada, Yeni Zellanda’da The Enzyme Tech Collective, İspanya’da Manifestación Ciclonudista Mundial, Italya’da Critical Mass Ciclonudista, Kanada’da Bike Circle, Amerika’da The Naturist Education Foundation, Almanya’da Nacktradeln, İngiltere’de ise Freewheelers ve Bike Week bunlardan sadece birkaçı. Aslında bu grupları birbirine bağlayan tek nokta, bisiklet üzerinde çıplak olmak için gösterdikleri kararlılıkları. Gerisi katılımcılara kalmış. WNBR Günü’nde daha temiz, daha güvenli, insan bedenine daha saygılı bir dünya amacı ile pedallar neşeyle ve özgürce çevriliyor. Bu iki tekerlekli kutlamalara katılmak için mutlaka bisikletli olmaya da gerek yok. Kaykay da olur, paten de. Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte, hangi yaştan olursa olsun herkesin ücretsiz olarak katılabileceği, ‘çıplak’ olsa da, sanılacağının aksine seksüel motivelerden uzak bir kent turu. Ne kadar çıplak olmak ya da olmamak ise cesaretinize bırakılıyor. Kimse ne giydiğine ya da giymediğine göre ayrımcılığa da maruz kalmıyor. Vücudunuzu formuna uyumlu bir şekilde boyamak, bisikletinizi ve kendinizi politik mesajlar ile süslemek ve mümkün olduğunca kendinizi ifade edebilecek en yaratıcı tasarımları sergilemek teşvik ediliyor. Broşürler, bisiklet üstü ses ve müzik sistemleri ile WBNR Günü tam bir karnavala dönüşüyor ve mesajını ulaştırmak için korkutmak veya tehdit etmek yerine, insanları güldürmeyi ve gülümsetmeyi seçiyor.

Pedal gücü
Yaşamamızı devam ettirebilmemiz ve refahımız, eko sistem ve onun ögeleri olan atmosfer, hidrosfer, litosfer ve biyosfere bağlı. Hava, su, gıda, giyinme, barınma, ilaç gibi temel ihtiyaçlarımız dışında eko sistemin bizlere sunduğu gaz, petrol, kömür ve kil gibi doğal kaynaklara da muhtacız. Sel, kasırgalar, depremler, tsunamiler, toprak kayması ve volkanik patlamalar gibi doğal tehlikelere karşı korumak içinse, eko sistemimizi tanımak ve anlamak zorundayız. Ama sistemin limitlerini göz ardı ediyoruz. Hayatta kalmak için kullandığımız bu kaynakları, yerine konamayacak biçimde tüketmeye başladık. Hava ve suyu kirletmeye devam ediyoruz. Toprak erozyonları gıda üretimi için tehdit oluşturuyor.  Sanayileşme ve kentleşme, yol, baraj, köprü yapımı gibi geliştirme faaliyetleri tüm dünyada son hızıyla sürüyor ve eko sisteme ciddi boyutlarda zarar veriyor. Nüfus artışının, suların ısınmasının ve kirliliğin önüne geçmek mümkün görünmüyor. Çöplerimizi sığdırabilecek yerler açmak için, ormanları bile yok etmeye başladık. Bu durumda da doğal olarak, her Türkiye ziyaretimde, bizim ev ahalisi dışında hiç bir komşumuzun çöpünü ayrıştırmıyor olmasına hayret ediyor ve içerliyorum.

Bu noktada, merkezinde bisiklet ile ulaşımı teşvik etmek olan WNBR gibi etkinlikler devreye giriyor. Kapalı bir garajda, motoru çalışmakta olan bir arabanın yanında birkaç dakika kalmak, hayatımıza mal olacaktır. İşte şehirlerimizde de, her gün yüzbinlerce araç, kirli ve sağlıksız havaya neden oluyor. (Go by Bicycle). Bisikletliler ve yayalar hem çevresel olumsuz etkilere maruz bırakılıyor, hem de trafik içinde giderek savunmasız hale geliyorlar. Otomobile bağlı olmadan devam ettireceğimiz bir yaşam tarzı ile gezegende meydana getirdiğimiz hasarı azaltmaya başlayabiliriz. Bisiklete binmek, petrol ile ilerleyen bir araç ile seyahat etmek ile karşılaştırıldığında, insan vücudunun kapasitesi ve daha sağlıklı bir yaşam tarzının göstergesi olarak da taçlandırılıyor. En sevimli olan da, bisiklet ile giderken tanıdık birini görünce durup merhabalaşmanın, konuşabilmenin ne kadar kolay olduğu. Bu yolla da bisiklet ile ulaşım, sokak hayatını geliştirmek, topluluk duygusu oluşturmak ve kamusal alan yaratmakta da dört dörtlük bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Yönümüzü bir an önce değiştirmezsek, araştırmaların gösterdiği sona doğru hızlı bir şekilde ilerliyoruz. WNBR, modern ve karmaşık motorlu ulaşım karşısında bisiklet ile ulaşımın kolaylık, yalınlık ve yararlılığını yüceltmek için striptiz yapıyor. Etkinliğe katılanlar soyunuyor çünkü fiziksel görünüşleri ne olursa olsun; siyah, beyaz, zayıf, şişman, genç, yaşlı, engelli, esmer, sarışın, kumral, uzun, kısa ve adını siz koyun herkesin, aynı tehlike ile karşı karşıya olduğunu vurguluyor. Bisiklete çıplak binerek, nasıl göründüğüne aldırmaksızın, her bir insan vücudunun birbirinden olan farklılık ve güzelliğini deklare ediyor. Yine bu son derece dikkat çekici eylem ile sürdürülebilir ulaşım, sağlıklı yaşam ve daha umutlu bir geleceğin sağlanabilmesinde bisikletin yerinin ve öneminin altını çiziyor.

Dünya’da ve Londra’da…
Geçtiğimiz Mart ayı içerisinde WNBR Günü San Francisco, ‘Mahrem yerlerin mümkün olduğunca örtülmesi’ uyarısı ile başladı. Simdi çevre sorunlarına, beden özgürlüğüne ve daha yeşilci bir yaşam için bisiklete dikkat çekmenizi, her zamankinden daha çok istiyoruz diye de devam etti. Hepsinden önemlisi – İyi vakit geçirin!- WNBR Melbourne da yine Mart ayında, modern bir kutlama olarak tarihe geçti. 8 Haziran’da gerçekleşecek Portland turu bu yıl ‘Portland Sanat Müzesi’ ile ortak bir çalışmaya imza atıyor. Müze ‘Cyclepedia’  adını verdiği projede, on yıllar boyunca tasarlanmış, birbirinden yenilikçi ve muhteşem 36 bisikleti sergiliyor.

8 Haziran, Londra için de soyunma vakti. Etkinlik, kendi içinde sessiz sedasız biçimlendiği için, meraklısı olmayanların kolayca rastlayamayacakları türden. Geçtiğimiz yıllarda bir kaç defa tesadüfen karşılaştığım bu sokak partisinin coşkusu etrafa bulaşıyor. Katılımcılar bu günü, hayatları boyunca unutamayacakları bir anı, hazırlıksız yakalanmış turistler ise günün şoku olarak kaydediyor olsalar gerek. Bana gelince, adı ‘Bisim’ olan bir bisikletim de var, konunun önemine inancım ve hassasiyetim de. Londra’daki hava, yol durumu ve cesaret seviyeme bağlı olarak, sürüşe gidip gitmediğimi öğrenebilme şansınız ise, yazımı tasarıma 8 Haziran’dan önce teslim ettiğim için, belki bir sonraki sayıya.

daktilobymuge© Londra, Haziran 2013 Teşekkürler: WNBR London, WNBR Brighton, WNBR Melbourne, Dominic Alves, Rimvydas Ivoskis, RSPB Bempton Cliffs Notlar: International Geological Congress, UN.  Aktivist Dergi/2‘de yayınlanmıştır.İzinsiz kopyalanamaz, yayınlanamaz.

Reklamlar

Kral Çıplak! Uyarı: Yaşasın bu yazı çıplaklık içermektedir.” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Bugün Dünyayı Değiştirmeye Gittik. Küresel İklim Değişikliği Yürüyüşü, Londra | DAKTiLO

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s