Demokratik Müzik: BBC Proms ve Borusan Filarmoni Orkestrası

Dünyanın en güzide müzik etkinliklerinden biri olan Proms, orjinal hedefinden hiç şaşmayarak, 120’inci yılına girdi: Mümkün olduğunca geniş ve değişik türden müziği, en yüksek standartlarda, en yüksek sayıda dinleyiciye ulaştırabilmek.
İlk Proms konseri, 10 Ağustos 1895’te Queen’s Hall’ da verildi. Queen’s Hall’ın  idarecisi Robert Newman, daha önceleri de senfoni orkestrası konserleri düzenlemişti fakat, bu kez o, daha büyük bir seyirci grubuna, daha popüler bir programla erişmeyi hedefledi. Bunu başarmak için, Koro şefi Henry Wood ile birlikte çalışmaya başladı. Dinleyiciye daha rahat bir ortam yaratıldı ve bilet fiyatları düşürüldü. Öncelikle popüler ve tanıdık klasik müzik eserleri sergilendi. Yavaş yavaş standartlar yükseltilerek, halkın klasik ve modern müzik konusunda daha bilinçli bir hale gelmesi sağlandı. 1920’lere gelindiğinde Proms, Strauss, Rakhmaninov, Ravel’in eserlerini halka sunuyordu. 1927’de Proms ekonomik zorluklar yaşıyordu, aynı tarihte BBC kurumsallığını ilan etti. Proms’u devraldı ve 1930’da BBC Senfoni Orkestrası kuruldu. Müziğin mesajını demokratikleştirme, yararlarını evrenselleştirme hedefine ulaşılmaya başlanmıştı.

1940 savaş döneminde, BBC Senfoni Orkestrası yerini ‘Londra Senfoni Orkestrası’na bıraktı. Kısa bir süre sonra ise Queen’s Hall bombalandı. 1941’den itibaren Proms, Royal Albert Hall’da devam etti. Bunu takip eden sezonda BBC ve Proms tekrar bir araya geldi. 1960’larda opera eserleri sergilenmeye başlandı. Hindistan, Tayland, Japonya’dan konserler, perküsyon, jazz, elektro-akustik müzik çeşitleri programa alındı. Çocuklar için konserler düzenlendi. Günümüzde Proms,  Londra’da, evinde, Temmuz Ayı’ndan, Eylül ortasına kadar sürüyor, her sene 70’ten fazla büyük konser düzenliyor. Uluslararası sanatçıların eserlerinin yanı sıra, Britanya’nın en başarılı sanatçılarını halkla buluşturuyor.

Royal Albert Hall

Royal Albert Hall, Foto iPhone4©

Misafirim çok etkilendi

Misafirim çok etkilendi

Bu sezon biz de Borusan Filarmoni Orkestrası’nı dinleme şansını elde ettik. South Kensington’da, güzeller güzeli Hyde Park’a bakan, Royal Albert Hall, Kuzey İtalya mimarisinden esinlenmiş. Heybetli ve bir o kadar da çekici bir dış görüntüsü var. Daha içine girmeden havaya girdik.1871’de, Queen Victoria tarafından kapıları açılmış, 7 bin kişilik bir dom. Atmosfer solumaya değer. Altı restoran ve sayısız bar. İtalyan mutfağı, ızgara, şampanya, deniz mahsulleri…Yerimize oturalım, konser başlasın. Koro şefi Sascha Goetzel. Masal desem masal değil. İşte küçük bir bölüm. Balakirev: Islamey – Oriental Fantasy – BBC Proms 2014 – BIFO Tebrikler.
Bir de modern numune – İyi seyirler.
Paloma Faith: Only Love Can Hurt Like This – BBC Proms 2014

Royal Albert Hall

Foto iPhone4©

Prom gecenizi planlayın
daktilobymüge©  Londra Eylül 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s