BFI London Film Festival – Nuri Bilge Ceylan ve “Kış Uykusu”

BFI London FF LogoLatince ‘dies festivalis’ yani ‘bayram günü’ deyiminden evrilen Fransızca kökenli sözcük festival, ‘bayram, belirli tarihte yapılan toplu eğlence’ anlamına geliyor. Bu sene 100. yaşına giren Türk Sineması da, dünya çapındaki festivallerden art arda gelen başarı haberleri ile doğum gününe yaraşır bayram kutlamalarına tanıklık ediyor.

Geçtiğimiz Mayıs’ta, Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ adlı filmi, Fransa’da, Cannes Film Festivali’nde büyük ödül ‘Palm d’Or’a layık görüldü. Son derece mütevazi, amacına uygun ve fonksiyonel bir biçimde organize edilen ödül törenini internet üzerinden canlı izledim. Yönetmen Quentin Tarantino ve aktrist Uma Turman, ellerindeki zarfı açıp, kazanan ‘Winter Sleep/Kış Uykusu’ diye anons ettiklerinde ise benim bayramım başladı. Coşkum oturma odamdan çıkıp, kıtalar ardına yayıldı. Çok mutluyum!

NBC Cannes FF

“Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden gençlere…”

Nuri Bilge Ceylan ve ekibini seviyorum. Filmi, bir Türkiye ziyaretim sırasında, küçük bir salonda, duygusal tepkilerinin dışavurumunu açık ve seçik sergilemekten çekinmeyen, zor bir seyirci topluluğu ile izledim. Ne mutlu bana ki, ‘Kış Uykusu’, bu sene 8-19 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan BFI London Film Festivali‘nin, ‘Journey/Seyehat’ başlıklı bölümünün gala filmi.Winter Sleep

NBC Cannes FF - Odul

Aşık değilim olabilirim de…

Dersine çok iyi çalışmış görünen uluslararası film dergisi Sight & Sound da, bu sene festivalde görülmesi gereken 30 filmin bir listesini yapmış. Web özel bir açıklamayla yayınlanan bu listenin başında, Nuri Bilge Ceylan’nın epik filmi ‘Winter Sleep/Kış Uykusu’ var. Film 18 ve 19 Ekim tarihlerinde gösterilecek. Biletleri satışta. İyi seyirler!

Kış Uykusu Fragman
BFI London FF Digital Festival Broşürü
daktilobymüge© Londra Eylül 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s