Modern Dansla Sonbahar Ayini – Sadler’s Wells, Londra

Güneş Londra’ya çok yakışır. Şehrin modu değişir, yüzü gözü açılır. Dondurma yenilesi güneşli bir günde, Clisssold Park’da arkadaşlarımla geçirdiğim güzel bir günden sonra eve döndüğümü ve ‘Dansçı Aranıyor’ başlıklı e-postayı, merakla açtığımı daha dün gibi hatırlıyorum. Mart Ayı başları olmasına rağmen, hava o kadar güzelmiş demek.

Sadler’s Wells – Foto: Belinda Lawley

Program ve gelişmelerinden haberdar olmak üzere e-posta listesine abone olduğum Sadler’s Wells Tiyatrosu’nun, ‘Creative Learning’ (Yaratıcı Öğrenim) bölümü, ‘Sum of Parts’ adlı yeni bir proje başlatıyor ve bu projede yer almak isteyen dansçılar arıyordu. Tecrübe değil ama heyecan ve sözüne bağlılık aranıyordu. Atölyeler neşeli bir biçimde geçecek ve profesyonel eğitmen ve dansçılarla birlikte çalışılacaktı. Ortaya çıkacak olan eser, Mayıs Ayı’nda, büyük sahnede sergilenecekti. Dansçı mıyım? Değilim. Sözümün eri miyim? Evet. Heyecan? Dorukta. Koca Sadler’s Wells’in, koca sahnesi? Ürktüm ama üzerinde daha fazla düşünmeden hemen cevap yazdım. Beni de alın!

Sadler’s Wells, öncelikle çağdaş dansın en renkli, en yeni ve özellikle de en yenilikçi örneklerini sergileyen, dünya çapında saygınlığı olan bir tiyatro. Kendi bünyesinde, favorim Akram Khan, Sylvie Guillem, Wayne McGregor gibi isim yapmış 16 sanatçı ile birlikte projeler yürütüyor.

Akram Khan Company – İzledim. iTMOi. Foto: Richard Haughton

Ayrıca, Britanya’nın yanı sıra, uluslararası kültürlerden tango, hip-hop, flamenko, bale gibi çok çeşitli dans türlerine de programında geniş yer veriyor. Örneğin ben, geçtiğimiz yıllardan birinde, Sidi Larbi Cherkaoui ve Antony Gormley’nin Shaolin Tapınağı’ndan keşişler (Shaolin Monks) ile birlikte yapmış oldukları çalışma, ‘Sutra’yi izledim. Sadler’s Wells’te izleme şansını bulduğum hemen her performans gibi, Sutra da bu dünyanın dışındandı.

Sutra - Foto: Andree Lanthier

Sutra – Foto: Andree Lanthier

Ya da geçtiğimiz baharda sahnelenen ‘The Rite of Spring & Petrushka’. Stravinsky’nin bundan 100 sene önce, izleyicisinin neredeyse ayaklanmasına sebep olan orjinal eseri ‘Rite of Spring’in, Fabulous Beast Dance Theatre uyarlaması. Silkelenmiştim. Bu biraz benim sanattan beklentimi de özetliyor. Silkelenmeliyim. Şöyle bir doğrulup kendime gelmeli, düşünmeli, sonra üzerine yatıp, ertesi gün kalkıp, üzerinde tekrar düşünmeliyim.

Fabulous Beast Dance Theatre – The Rite of Spring & Petrushka Foto: SW

Her sene gösterileri izlemeye gelen yarım milyon seyirciyi etkilemeye devam ededursun, Sadler’s Wells aynı zamanda gelişmekte olan bir sanat organizasyonu ve bir vakıf. Her sanat dalında olduğu gibi onların amacı da dansı, hayatı, insanı geliştiren, ona anlam katan ve zenginleştiren bir disiplin olarak yaygınlaştırmak. Gelirinin %70’ini bilet satışlarından elde eden kurum, vakıflar, yardımlar, ulusal sanat geliştirme konseyi ‘Art Council England’ desteği ile kafe ve bar işletimi gibi kaynaklar sayesinde işliyor.

Mekanı, 1683 baharında Richard Sadler, önceleri bir müzik evi olarak inşa etmiş. 18yy. başlarında ise burada, canbazlar, hokkabazlar, güreşçiler, dans eden köpekler ve hatta şarkı söyleyen ördeklerle yapılan gösteriler sergilenmeye başlamış. Bina, 1765’ye yeniden inşa edilmiş, fakat işler pek yolunda gitmemiş, 18 kişinin öldüğü talihsiz kazalar yaşanmış. 1862’de tekrar yenilenmiş ama yine de talihsizliklerden kurtulamamış. Bir ara sinemaya dönüştürülmüş. Ne yazık ki, 1915’te tiyatro, kapılarını tamamen kapatmış.

‘İyi sanat herkese ait olmalı’ inancına sahip – gözümde öyle canlandırdığım – şirin bir hanımefendi olan Lilian Baylis, 1925’de, tiyatroyu kurtarmak için fon sağlama çalışmalarına başlamış. Kendisi gibi güçlü ve ‘şirin’ bir kadın olan İrlanda’lı Ninette de Valois’u işe almış. Tiyatro’nun kapıları 1931’de tekrar açılmış.

Sonraki yılarda opera ve bale birbirinden ayrılmış. Sadler’s Wells, 1970’lere gelindiğinde, Rambert Dance and London Contemporary Dance gibi modern dans ekiplerini bünyesine almış, fakat izleyicide azalma görülmeye başlanmış. 1994’te kendini tekrar yenileyen mekan, Pina Bausch, Tanztheater Wuppertal’dan büyük eserler sergilese de gerçek sesine, imajına, saygınlık ve popülerliğine 2004’te kavuşabilmiş.

Ruhum! ❤ Pina Bausch, Tanztheater Wuppertal. Foto: Ulli Weiss

İzledim. Boris Charmatz Musée de la Danse Enfant. Foto: SW

İzledim. Boris Charmatz Musée de la Danse Enfant. Foto: SW

Havana Rakatan. İzledim. Foto: Johannes Granseth

Havana Rakatan. İzledim. Foto: Johannes Granseth

İnanmayacaksınız ama bu yaz Sadler’s Wells, bir kez daha elden geçti. Ama bu kez popülerliğinin getirdiği ihtiyaca karşılık verebilmek ve ihtişamına yaraşır bir kaç değişik dokunuş için. Sonbahar-Kış 2014 sezonu, 70’li yaşlarında olan dansçıların sergilediği performanslardan oluşan ‘Elixir Festivali’ ile 12 Eylül’de başladı. Henüz bir şey izlemedim fakat gişeye gidip, kitapçığa dahi bakmadan sadece – Bir bilet lütfen diyebilirim. Ne izlersem izleyeyim, silkeleneceğime eminim.

31 Mayıs 2011’de, 5 haftalık bir atölye çalışması sonrası, edindiğim onlarca genç, yaşlı, engelli yeni arkadaşım ile birlikte ben de sahneye çıktım. “Sahne sizin, eğlenmenize bakın” diye öğütleyen koreografımız Rachel Lancaster ve Sadler’s Wells yöneticileri sayesinde, 1500 kişinin önünde dans ettim. Bunu benim için yapılabilir ve olabilir kıldıkları için ne kadar minnet duysam azdır.

Prova – Sum of Parts – Foto: My Sony DSC-H1©

Showtime! – Sum of Parts – Foto: My Sony DSC-H1© 31 Mayıs 2011

Konuyu sevdiyseniz, paylaşın başkaları da okusun.

Foto ve bültenler için teşekkürler: Caroline Ansdell – Sadler’s Wells.

daktilobymüge© Londra Eylül 2014 – Üzerinde zaman harcadığım ve emek verdiğim materyallerimi kullanmanızın benim için hiç bir sakıncası yok ama nezaketen önceden haber verirseniz çok mutlu olurum.

Reklamlar

Modern Dansla Sonbahar Ayini – Sadler’s Wells, Londra” üzerine 2 düşünce

  1. Ferdi Yıldız

    Dünyanın en önemli kültür ve sanat şehri Londra’yı senin gözünle takipedebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.Sevgiler Mügeciğim…

    Beğen

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s