Işık Doğu’dan Yükseldi: Kamkars

Londra, kültürel olarak ‘radikal’ nitelendirilebilecek sanat etkinliklerine dur durak demeden devam ediyor. Kendi deyimleri ile dünyanın her köşesinden, mest eden, ilahi,
psikedelik müzik örneklerinin sahnelendiği Barbican ‘Trancender’ de işte bu etkinliklerden biri. Serinin son konserinde biz de oradaydık. Kamkars’ı (Kamkaran) dinledik. Mest olduk.

Barbican Centre. Foto: Morley von Sternberg

Barbican Centre. Foto: Morley von Sternberg

Barbican Centre, benim için dışarıdan karanlık ama içeri girdiğinizde sizi ister istemez rengarenk ışık ve ışık oyunları ile cezbedebilen, devasal bir yapı. Avrupa’nın en büyük konferans ve sanat etkinliği mekanı. II. Dünya Savaşı’nın yerle bir ettiği bölgelerden birinde bulunan Barbican, Brutist mimarinin en güzel/çirkin örneklerinden biri. Savaş sonrası, Londra’yı ‘dönüştürme’ gibi ütopik bir amacı gerçekleştirmek isteyen mimarlar; Chamberlin, Powell ve Bon tarafından tasarlanmış ve 10 yıl süren bir çalışma sonunda inşa edilmiş. 1982’de, Kraliçe tarafından, ‘dünyanın modern harikalarından biri’ olarak ilan edilerek açılmış.

Barbican. Arşiv. Foto: Jorge Royan

Barbican. Arşiv. Foto: Lee Mawdsley

Barbican. Arşiv. Foto: Lee Mawdsley

Böyle bir mekanda konsere gitmenin ve canlı müzik dinleyecek olmanın albenisi başka ama arkadaşınızın ‘Bir biletim daha var, gelmek ister misin?’ diye sizi davet ettiği konserin albenisi daha bir başka. Düşünülmüş olmak güzel, arkadaşınıza eşlik edecek olmak daha da güzel.

Konser başlamadan yavaş yavaş yerini alan ve bu koskoca salonu dolduran izleyici, güzel bir akşam olacağının göstergesi. Süprizleri sevdiğim için hazırlıksız gittim. Sunucu hanımefendinin anons ettiği Kamkars’ın bir aile olduğunu öğrenmek çok hoşuma gitti. Hem de XL bir aile. Baba, oğullar ve kızlar. Teknik ekip de Kamkar Ailesi’nden miydi bilemiyorum ama sahneye sırası ile Hooshang, Bijan, Pashang, Ghashang, Arjang, Arsalan, Ardeshir, Ardavan, Neyriz, Hana Kamkar çıktı. Dünyanın pek çok yerinde ve Nobel Ödülü töreninde de konserler veren Kamkars, ud, setar, tar, kemençe, tombak, santoor gibi yöresel ve geleneksel enstrümanlar çalabilen virtüözlerden ve dünyanın en güzel sesli kadınlarından oluşan bir grup.

Kamkars. Foto: Taefi

Kamkars. Foto: Taefi

İlk bölümde, duygusal ve ağır tempolu Acemce şarkılar seslendirdiler. Salon nefesini tutarak izledi. İkinci bölümde ise mendiller havada, izleyiciyi oturduğu yerde dans ettiren Kürtçe şarkılar söylediler. Salonun diğer bir köşesinde, kendini tutamayıp ayakta halay çeken bir grup da gördü bu gözlerim. Artık atmosferi siz düşünün.

Fotoğraflar icin teşekkürler: Barbican Centre. Sagar Shah.

daktilobymüge© Londra Ekim 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s