Dünya Büyük Ben Küçük. Richard Tuttle Enstalasyon, Tate Modern.

Onu mu yazsam, bunu mu yazsam, yoksa şunu mu? Aklıma gelen her yeni yazı fikri ile, Londra’da geçirdiğim son 15 yılımın taramasını yapıyor ve ‘Daktilo’nun çok geç kalınmış bir blog olduğunu düşünüyorum.

Ağustos başından beri, Londra ortalamasına bakıldığında ‘eh işte’ fakat benim gibi sıcağı seven bir bahçe bitkisi için, Türkiye standartları ile karşılaştırılamayacak kadar sevimsiz bir hava hakim. Geride bıraktığım 15 sene boyunca kişiliğimi ve hayata bakışımı şekillendiren bu kentin paylaşmaya değer yanlarını yazmak istiyorum. İstiyorum fakat herhangi bir toplu taşıma aracına ya da bisikletim ‘Bisi’ye atlayıp, bir kez daha ziyaret etmek istediğim yerlere gitme planlarıma, işte bu hava durumu mani oluyor. Tekinsiz. Dengesiz. Arkadaş olunamayası bir insan karakteri gibi. Neredeyse…

Neredeyse mani oluyor çünkü bugün, havanın ya da dünyanın griliğine aldırmadan, Turbine Hall’da sergilenmeye başlanan, yeni bir enstalasyonu görmek üzere Tate Modern‘e ışınladım kendimi. Çünkü benim Londra’mda, Tate Modern, Southbank, Clissold Park, Regent’s Canal, Lisboa Patisserie, Barbican Sinema, Ottolenghi gibi isimler sihirli sözcüklerdir. Konumum ve durumum ne olursa olsun dayanamam giderim. Bir de, arkadaşlarımla birlikte Cafe Z’de menemen seansları var ama o konuya girmiyorum, girmeyi de pek düşünmüyorum. Neredeyse…

Uzun zamandır, medeni, Türkiye ile karşılaştırılamayacak kadar insani ve yüksek standartlarda fakat bunun bedelini ödercesine dar alanlarda yaşadığımdan mıdır bilemiyorum, Tate Modern’in yekpare mimarisi her seferinde beni çok etkiliyor: Ben çok küçüğüm ve dünya çok büyük. Böylelikle ağlayabilirim de, gülebildiğim kadar.

Tate Modern, Tribune Hall. Foto: My Sony DSC-H1©

Tate Modern, Turbine Hall. Foto: My Sony DSC-H1©

Tate Modern, Tribune Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Tate Modern, Turbine Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

‘Richard Tuttle: I Don’t Know. The Weave of Textile Language’
Richard Tuttle‘nin, ikinci bölümünü kısaca ‘Dokunun Dili’ olarak çevirebileceğim devasal enstalasyonu bugün, yani 14 Ekim 2014 itibariyle, Tate Modern Turbine Hall’da gösterime açıldı. St. Paul’s’ den başlayıp, Millennium Bridge üzerinde, filtrelemeden, kentin bütün karalığını yansıtan fotoğraflar çekerek Tate Modern’de sonlandırdığım yürüyüşüm, işte bu manzara ile taçlandı. Skor: Kara London 0, Tate Modern 1, Müge 2

Richard Tuttle. Tate Modern, Tribune Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Richard Tuttle. Tate Modern, Turbine Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Richard Tuttle. Tate Modern, Tribune Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Richard Tuttle. Tate Modern, Turbine Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Richard Tuttle. Tate Modern, Tribune Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Richard Tuttle. Tate Modern, Turbine Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Bu eserine, “Pek çok insan için sanat, emniyet demektir ama sanatın bir macera olduğunu düşünenler de olabilir. Benim içinse sanat bir çeşit besin, ruhumun besini.” notunu ekleyen Amerikalı sanatçı Richard Tuttle, benim için de besin değeri çok yüksek bir enstalasyon başarmış. Eser, 2000 yılında açıldığı ilk günden beri, dünyanın en çarpıcı sanat eserlerine ev sahipliği yapan, Tate Modern’in endamlı girişi Turbine Hall’un adına ve onun uçsuz bucaksız, devasal boşluğuna çok yakışmış. Arzu eden, 6 Nisan 2015’e kadar ziyaret edebilir.

Richard Tuttle. Tate Modern, Tribune Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Richard Tuttle. Tate Modern, Turbine Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

1897’de açılan Tate‘in bugün, Tate Britain, Tate Modern, Tate St.Ives ve Tate Liverpool olmak üzere dört büyük galerisi bulunuyor. Bu galerilerin de kendi içlerinde geliştirilmiş çok çeşitli projeleri var. Tate’in bu kollarında, 1500’lerden günümüze uzanan bir kolleksiyon ile ulusal ve uluslararası 70.000 parça sergileniyor. 1992’de, Tate Vakfı Kurulu, ‘Uluslararası modern sanat eserleri için ayrı bir galeri oluşturma’ düşüncelerini açıkladıktan iki sene sonra, Bankside’da kullanım dışı olan enerji santrali, bu yeni galeri için uygun bulundu. 1996’da, proje için atanan İsviçreli mimarlar Herzog ve De Meuron, binanın tarihsel ve orjinal karakterlerine bağlı kalarak geliştirdikleri yapının çalışmalarını başlattı.

Tate Modern, Tribune Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Tate Modern, Turbine Hall, Foto: My Sony DSC-H1©

Tate Modern. Mağaza  Foto: My Sony DSC-H1©

Tate Modern. Mağaza Foto: My Sony DSC-H1©

Bağışlar. Foto: My Sony DSC-H1©

Bağışlar. Foto: My Sony DSC-H1©

Tate Modern, Mayıs 2000’de açıldığı ilk günden beri, yaklaşık 40 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Bu ziyaretlerden 1 milyon tanesinin benim ziyaretlerim olduğuna sizi temin ederim. Britanya’da, turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler sıralamasında ilk üçte yer alan Tate Modern, ülke ekonomisine de yıllık 100 Milyon Sterlin katkıda bulunuyor.
Sanat 1, Sansür 0.

Bu sefer fotoğraflarım fena olmamış.
daktilobymüge© Londra Ekim 2014 – Paylaşalım ❤

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s