Komşu Komşu

Kapanmayan dış kapılar, kapı önüne vakitsiz konan çöpler, yanında servis edilmiş çeşitli model ve numarada ayakkabılar, biçimsizce savrulmuş terlikler, kapı çarpmalar, havuz problemleri -havuzun büyük problemleri- terleme yapan iç duvarlar, elini kolunu sallayarak siteye giren yabancılar falan derken, bizim site gazeteye düştü geçenlerde. Siteyi yapan ve yöneten şirket hakkında bir şikayet yazısı kaleme aldırılmıştı.

Sonra gördüm ki bir WhatsApp grubu kurulmuş. Kiracılar, kat malikleri akıllarına gelen bütün sorunlarını dillendirmeye başlamışlar. Bir komşum beni de ekledi. Baktım, yalnız olmadığımı görmek hoşuma gitti. Hatta, sitenin diğer adasından işinin ehli bir kaç komşu, daha da ileri giderek bir güzel organize olmuş ve mevcut yönetimi değiştirmek için imza çalışmalarına başlamışlar. Anladığım kadariyle, yönetimi elden bırakmamak için ayaküstü pek çok bahane uyduran mevcut yönetim, toplantılar ve hatta kongre yapmadığı için meşruluğunu halihazırla yitirmiş ve yasal anlamda direnecek durumları pek de kalmamış.

Bu değişime onay vermem gerekiyordu. Adımın olduğu liste elden ele paslanıp, her gün bir başkasında kaldığı için, imzamı bir süre atamadım. Ama peşini de bırakmadım. Sonunda hallettim. Çünkü işinden gücünden zaman ayıran, büyük emek veren, eminim para da harcayan gönüllü bir ekip vardı karşımda. Ada ada ama çok büyük bir yerleşim yeri burası. Tek tek kat maliklerine ulaşmak, kiracılardan da destek almaya çalışmak, sıra sıra, klasör klasör listeler. Çok ciddi bir mesai var anlayacağınız ve hepsinden önemlisi, yaşadığımız yeri daha yaşanılır kılmak arzusu, bunu da yönetimi oturanlara, bize, yani halka vererek başarmak var. Canı istediği gibi aidat arttıran ve karşılığında düzgün hizmet vermeyen özel bir inşaat firmasının dayatması ile devam etmek değil.

Buraya kadar her şey çok güzel.

Büyük emeklerle olağanüstü kurulun toplanması ve yönetimin aramızdan seçilmesi için yeterli imza toplandı haftalar sonra. Toplantı tarihi belirlendi, duyurular yapıldı. O gün bugündü.

Toplantı var diye ziyaretime gelen arkadaşım Yeşim, henüz çaylarımızı tokuşturamadan tedirgin olup gitti. Ben hazırlandım. Saatinde bir karışıklık olduğunu tahmin ettiğim toplantımız için akşam 6’da kimseler yoktu ama 7’de yavaştan bir hareketlilik gördüm ve aşağıya indim. Her şeyin yasal yollardan olmasını sağlamaya çalışan gönüllü ekibimiz, video kamera ile çekim de yapıyordu.

Bugün yaprak kıpırdamayan, nemden uyuşturan, ağırlaştıran günlerden biri; bir Ağustos günü. Sorumluluğu bu sıcak güne mi yıkmalı ben bilemiyorum fakat o şikayetler, dilekler, sorunlar, öneriler ısı ile birlikte uçmuş olacak ki, adada seçim için gereken çoğunluğu sağlayamadık.

12+12= 24 dairelik bloğumda yoklamada tek imza vardı; Müge Çetinkaya Daire; 11. Bir kişi. Bir ben. 24 daireden 6’sı boş olsun, 8’i gezmeye gitsin, 2’si uyuyakalsın, 2’si hasta diyelim, 3’ünün umrunda olmasın, diğer 2’si sevişiyor. Bir ben mi varım?

Buralarda emek ne demek?

Nihayetinde, nihayetine varamadan toplantıyı nihayetlendirdik. Haftaya salt çoğunluk ile anlaşmaya varmaya çalışacağız. Bende bu azim ve istek olduktan sonra, bunun da üstesinden geliriz. (Artık gereken emojileri siz attırıverin buralara, bak tam şuraya mesala hoş durur.)

Not: Emoji sevmem.

Sevdiyseniz paylaşın bence! ❤ daktilobymüge© İzmit, Ağustos  2017
İzinsiz kopyalanamaz, yayınlanamaz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s